Kasko Nedir, Kasko Sigortası Nedir, Neden Kasko Yaptırılmalı

Kasko Nedir?

Kasko, arabanızı ya da daha geniş tanımıyla aracınızı kaza, yanma, çalınmaya teşebbüs edilme, çalınma gibi durumlarda oluşabilecek zararları güvence altına alan bir tür sigortadır. Kasko poliçesinde belirtilmesi koşuluyla, aracın standart aksesuarının dışındaki müzikçalar, TV, ve benzeri aksesuarlar da kaskonun sigorta kapsamına girebilir. Kaskonun geçerli olabilmesi için, zarara neden olan hareketin bilinçli bir şekilde yapılmamış olması gereklidir. Bilinçli bir şekilde yapılmamış olması kaydıyla, her türlü çarpma, devrilme, farklı bir cismin araca çarpması gibi durumlar, kasko sigortasının kapsamına girer. Yani araç sürücüsünün bilerek yapmaması kaydıyla kendi hatasıyla gerçekleşen kazalar da kasko tarafından karşılanır.

Kasko, trafik sigortasının aksine isteğe bağlıdır. Ayrıca kasko, yine zorunlu trafik sigortasının aksine karşı tarafın uğrayacağı zararı değil, kasko sahibinin uğrayacağı zararı tazmin için yapılır.

Kasko, zaman içerisinde ciddi bir değişiklik gösterdi. 80’li ve 90’lı yıllarda oldukça yaygın olan kısmi kaskolar, zamanla yerini tam kaskoya bıraktı. Ayrıca rekabetin getirdiği bazı ek özellikler de kaskoya eklendi: Bugün bir çok kasko, yol yardımı, asistans hizmetleri sunuyor, çağrı merkezi ile herhangi bir kaza anında sigortalıya en kısa sürede destek sağlıyor, gerektiğinde aracın çekilmesi, taksi sağlanması, ambülans gönderilmesi gibi hizmetleri sunuyorlar.

Kasko Hakkında Bilinmesi GerekenlerAraç Kasko Değeri AramaKasko